• Návšteva Mestského divadla Žilina

• Dňa 26. 1. 2023 sa žiaci našej školy opäť zúčastnili kultúrneho podujatia. Navštívili sme predstavenie Anna Kareninová v Mestskom divadle Žilina.

Vybrali sme si známy príbeh tragickej lásky.  Anna túžiaca po láske uteká z nenaplneného manželstva do náručia Vronského. Zo silného opojenia vášňou čoskoro vytriezvie a začne ju prenasledovať bolesť neliečiteľná morfiom. Štefan svojimi neverami spôsobuje Dáši utrpenie, ale tá nenachádza silu na útek a odpúšťa mu. Mladá Kitty milovala Vronského, ale ten ju zranil a stále pochybujúci Levin miluje Kitty, ktorá zranila zase jeho. Napokon však Kitty nachádza v mohutnom Levinovom náručí ochranu a lásku, akú zaslepená Vronským pred tým nepotrebovala. Stanica, ktorá tu je ako symbol cesty, príchodov, odchodov, prestupnej stanice, miesta, kde všetko začína a tragicky končí. Fragment je výsekom z reality prenesený do umelého divadelného prostredia, ako aj jazyk drámy, ktorý strieda epické pasáže s divadelnými dialógmi. Monológy postáv stojacich na mieste, na šikmej ploche, teda neustále balansujúcich na neistej pôde vzťahu, ale aj materiálnej zabezpečenosti. Sedem postáv rozpráva, miluje, filozofuje, nenávidí, pije, podvádza, rozpráva, miluje a tak ďalej. Okolo prechádzajú vlaky. Je neskoro nastúpiť? Je priskoro vystúpiť? Vlaková stanica ako metafora života a snaženia nájsť si tú správnu cestu.

Herci predviedli presvedčivé výkony. Študenti si predstavenie veľmi užili a veríme, že si návštevu divadelného predstavenia čoskoro zopakujeme.

• Rok 2022 sme opäť ukončili Vianočnou akadémiou

• Mesiac december na našej škole už tradične patrí predvianočným prípravám a dobrovoľníckym aktivitám. V triedach sa zdobia vianočné stromčeky, konajú sa vianočné trhy, či inak skrášľujú priestory školy. Študentky a študentky tiež pripravujú program Vianočnej akadémie.

Tento december sme konečne po dvoch rokoch spríjemnili krátkym posedením pri vianočnom stromčeku, spojeným s vianočným programom. Vianočná nálada začala už dva dni pred akadémiou, keď vo vestibule školy rozvoniaval teplý punč, kapustnica, ktoré predávali študentky a študenti.

O program sa tento rok postarali žiaci a žiačky so študentského parlamentu:  Samuel Moško, Vanesa Mitašová, Vanessa Gardianová, Nina Cigániková, Karolína Galatová, Rebeka Danihelová, Andrea Frniaková, Alexandra Mária Bartošová, Vanesa ĎurdíkováAndrej Peter Cíbik. Tí si pripravili vianočné piesne, ktoré dopĺňali program akadémie. Tento rok sa Vianočná akadémia niesla v znamení štyroch adventných sviec a ich posolstva – láska, mier, viera a nádej. Spomenuli sa aj dobrovoľnícke aktivity, ktorých sa študenti v decembri zúčastnili – vianočný program pre seniorov v sociálnom zariadení Katka, Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok. Vystúpili tiež študentky so IV. B. Milé vianočné video si pripravili tiež pedagógovia.

Študentom a pedagógom sa ku koncu prihovorila pani riaditeľka, ktorá všetkým zaželala krásne a požehnané sviatky.

Po skončení akadémie šli študenti s triednymi do tried, kde mali posedenie pri vianočnom stromčeku.

• Vianočný koncert v Nemocnici s Poliklinikou

• Dňa 21. 12. 2022 žiačky a žiaci našej školy usporiadali Koncert pre zdravotníkov a pacientov v Považskobystrickej nemocnici. Svojimi piesňami, dobrou náladou rozžiarili srdcia zamestnancov, pacientov a všetkých prítomných, čo ocenil aj riaditeľ nemocnice.

Sme radi, že takýmto výnimočným spôsobom zavítal aj do považskobystrickej nemocnice pravý duch Vianoc, a že sme mohli všetkých potešiť. Veríme, že sa z toho stane príjemná tradícia.

• Vianočný program pre obyvateľov ZS Katka

• Dňa 20.12.2022 si žiaci 3.B. triedy- Amrichová Magdaléna, Baculíková Nikola, Brindzová Karolína, Janíčková Ľubomíra, Lalíková Ema, Mešová Natália, Okrajková Timea, Predná Timea, Rosinová Terézia, Vlasatá Viktória, Zapalačová Ema a Andrej Peter Cíbik z 3.C. triedy, pripravili pri príležitosti vianočných sviatkov pre obyvateľov ZS Katka vianočný program. Veríme, že sa všetkým páčilo a zahrialo pri srdiečku.❤️