Denné štvorročné štúdium pre absolventov ZŠ.

Študijný odbor praktická sestra pripravuje zdravotníckych pracovníkov, ktorí sú spôsobilí vykonávať ošetrovateľské, asistentské a administratívne činnosti a úlohy v preventívnom, diagnostickom a liečebnom režime zdravotnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach.

Absolvent študijného odboru je pripravený:

• realizovať plánované výkony ošetrovateľskej starostlivosti v jednotlivých fázach ošetrovateľského procesu, hlavne pri uspokojovaní bio-psycho-sociálnych potrieb chorého, v rámci svojich kompetencií
          • spolupracovať v diagnostickom a liečebnom režime všeobecnej a špecializovanej zdravotnej starostlivosti
          • podieľať sa na primárnej, sekundárnej a terciárnej prevencii
          • poskytovať odbornú prvú pomoc
          • vykonávať administratívne práce a pracovať s informačným systémom zdravotníckeho zariadenia.

Uplatnenie absolventa: na všetkých úsekoch zdravotnej starostlivosti.

Priebeh denného štúdia:

• v 1. a 2. ročníku prevláda teoretické vyučovanie s cvičeniami v laboratórnych podmienkach
          • v 3. a 4. ročníku prevláda odborná klinická prax v  prirodzených podmienkach (lôžkové oddelenia NsP Považská Bystrica, zariadenia pre seniorov, detské jasle, domovy sociálnej starostlivosti, ...).

Odborné predmety:

• latinský jazyk, anatómia a fyziológia, zdravie a klinika chorôb, patológia, preventívne lekárstvo, prvá pomoc, psychológia, pedagogika a profesijná komunikácia, zdravotnícka etika, ošetrovateľstvo, ošetrovateľské techniky, organizácia zdravotníctva a sociálnych služieb, administratíva a zdravotnícka dokumentácia a ošetrovateľská starostlivosť.

Ukončenie štúdia: maturitná skúška zo:

• slovenského jazyka a literatúry
          • cudzieho jazyka
          • teoretickej a praktickej časti odborných predmetov.

Stupeň vzdelania: úplné stredné odborné vzdelanie.

Možnosti ďalšieho štúdia: vzdelávacie programy pomaturitného a vysokoškolského štúdia.                                  Ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov podľa platnej legislatívy MZ SR.