História školy
Stredná zdravotnícka škola Považská Bystrica
začala svoju výchovno-vzdelávaciu činnosť 17. septembra 1990, s právnou subjektivitou od 1. januára 1991. Do 30. júna 2002 vykonávalo zriaďovateľskú funkciu Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, od 1. júla 2002 je škola v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja.
Poslaním školy je výchova a odborná príprava stredných zdravotníckych pracovníkov podľa učebných osnov MZ a MŠ SR.
Od roku 1990 do roku 1992 prebiehalo vyučovanie v dennej forme v študijnom odbore zdravotná sestra, od roku 1992 do roku 2001 v študijnom odbore všeobecná sestra a od školského roku 2001 – 2002 v študijnom odbore zdravotnícky asistent.
V minulosti sa realizovalo vyučovanie aj denného pomaturitného štúdia v odbore všeobecná sestra a diaľkového štúdia v odbore diplomovaná všeobecná sestra.
Od školského roku 2019 – 2020 sa študijný odbor zdravotnícky asistent nahrádza študijným odborom praktická sestra.
Od školského roku 2020/2021 prebieha vyučovanie v študijnom odbore masér v dennej forme štúdia.
***
SZŠ Považská Bystrica
vo funkcii riaditeľa školy
viedli
od vzniku školy (17. 9. 1990) PhDr. Kamila Jurdíková,
od 1. 9. 2002 Mgr. Ľudmila Hanuliaková,
od 1. 3. 2003 Mgr. Mária Jandová,
od 1. 7. 2019 PhDr. Katarína Podolanová.
Zriadenie SZŠ Považská Bystrica
Stredná zdravotnícka škola Považská Bystrica bola zriadená uznesením pléna Stredoslovenského krajského národného výboru v Banskej Bystrici č. 21/90 s účinnosťou od 17. 9. 1990.
Na zriadení školy „tak potrebnej pre okres Považská Bystrica“ (v súčasnosti veľká časť stredného Považia) sa značnou mierou zaslúžil predseda ONV (Okresný národný výbor v Považskej Bystrici) Ing. Juraj Malgot, podpredseda ONV PhDr. František Halmeš a vedúca odboru zdravotníctva ONV JUDr. Mária Belobradová.
SZŠ Považská Bystrica (pôvodne na „Fučíkovej ulici č. 341/2“ bola do siete stredných zdravotníckych škôl v Slovenskej republike od školského roku 1990 – 1991“ zaradená Ministerstvom zdravotníctva SR (minister MUDr. Alojz Rakús) na návrh SZŠ Považská Bystrica a KÚNZ Banská Bystrica pod číslom “zdrav/90/Zd. zo dňa 8. 10. 1990 podľa zákona č. 29/1984 Zb. o sústave základných a stredných škôl a v zmysle úpravy o odbornom vedení a hospodárskom zabezpečení stredných zdravotníckych škôl, zdravotníckych odborných škôl a o inšpekcii výchovy a vzdelávania na týchto školách uverejnenej vo Vestníku MZ SR zo dňa 9. 6. 1981 podľa par. 2 – pre študijné odbory 53-01-06 zdravotná sestra a 53-02-06 detská sestra“.
Zriaďovacia listina štátnej rozpočtovej organizácie bola vydaná MZ SR podľa zákona SNR č.174/1989 Zb. o pravidlách hospodárenia s rozpočtovými prostriedkami SSR, zákona č. 518/1990 Zb. o prechode zakladateľskej alebo zriaďovateľskej funkcie národných výborov na obce, ústredné orgány štátnej správy a na základe reformy štruktúry, riadenia a financovania zdravotníctva SR schválenej uznesením Vlády SR z 24. 11. 1990 číslo 554: „zriaďuje s účinnosťou od 1. 1. 1991 túto štátnu rozpočtovú organizáciu s právnou subjektivitou“, ktorej účelom a predmetom činnosti je výchova a príprava nižších a stredných zdravotníckych pracovníkov na výkon zdravotníckych povolaní.
SZŠ Považská Bystrica bude hospodáriť s majetkom, ktorý jej do 30. 6. 1991 odovzdá delimitačnou dohodou NsP Banská Bystrica; štatutárnym orgánom SZŠ Považská Bystrica je ministerstvom zdravotníctva SR menovaný riaditeľ, ktorý je oprávnený zastupovať organizáciu vo všetkých veciach; SZŠ Považská Bystrica sa zriaďuje od 1. 1. 1991 na neurčitú dobu; zriadená štátna rozpočtová organizácia je zapojená na štátny rozpočet prostredníctvom MZ SR. Zásady organizačného systému a úlohy organizácie podrobne určí organizačný poriadok (podpísaný minister MUDr. Alojz Rakús).
Materiálno-technická a pedagogická výpomoc SOUS, gymnázia a SPŠS
Neoceniteľnú pomoc pri zabezpečení riadneho priebehu výchovno-vyučovacieho procesu v optimálnych podmienkach od 17. septembra 1990 poskytlo škole vedenie SOUS v Považskej Bystrici v zastúpení riaditeľa školy Ing. Rudolfa Bisahu, ako aj riaditeľstvo OÚNZ v osobách riaditeľa MUDr. Vladimíra Karáska, námestníka pre LPS MUDr. Júliusa Grznára, vedúcej sestry OÚNZ p. Teskovej a vedúcej sestry NsP p. Pipkovej. Škola bola dočasne umiestnená v budove SOUS v Považskej Bystrici v pavilóne C.
Vyhovujúce priestory pre ubytovanie niekoľkých žiačok poskytol škole riaditeľ SPŠS Miroslav Turčányi v Domove mládeže.
SZŠ bola v čase od 17. septembra do 31. decembra 1990 zariadením KÚNZ, keď patrila pod metodickú správu SsKNV (Stredoslovenský krajský národný výbor), odbor zdravotníctva, od 1. januára 1991 stala sa štátnou rozpočtovou organizáciou s právnou subjektivitou a metodicky i ekonomicky ju riadilo priamo MZ SR.
Prvý školský rok 1990 - 1991
V úvodnom školskom roku 1990 – 1991 výchovnovzdelávací proces zabezpečovali a realizovali tri interné pracovníčky: riaditeľka školy PhDr. Kamila Jurdíková, stredoškolská pedagogička Ľudmila Hanuliaková a technicko-hospodárska pracovníčka p. Mária Gáboríková, pričom všeobecnovzdelávacie predmety vyučovalo sedemnásť externých vyučujúcich spomedzi pedagógov SOUS, resp. miestneho gymnázia:
Jaroslav Benduliak, Eva Hrochová, Vojtech Prosnan, Júlia Komorášová, Ľubica Hanulíková, Marta Kubišová, Želmíra Čičmanová, RNDr. Zora Skukálková, Vladimír Jurík, Ladislav Strašik, Miroslav Králik, Zdenek Kojan, Ján Gajda, Štefan Miklovič, Jozef Kollár, riaditeľ OHS MUDr. Ladislav Švejda a vdp. Alojz Dlugi.
Škola vo svojich začiatkoch disponovala dvomi triedami denného štúdia odboru zdravotná sestra v počte 69 žiakov:
1.ZSA pod vedením triednej učiteľky Mgr. Ľudmily Hanuliakovej:
Eva Belejová, Monika Bielová, Ivana Boháčiková, Zuzana Brezničanová, Katarína Cigániková, Silvia Ďurišová, Zuzana Fábušová, Monika Gardianová, Helena Habšudová, Martina Hančíková, Katarína Holienčíková, Katarína Hrenáková, Monika Janechová, Zuzana Janeková, Marianna Jakubcová, Michaela Janíková, Zuzana Kršíková, Darina Martinková, Gabriela Martinková, Renáta Martinková, Zdenka Melišová, Lenka Mičeková, Jana Mitašová, Marianna Petrová, Lenka Priedhorská, Slávka Sádecká, Silvia Sirvoňová, Monika Slivoňová, Zuzana Tomšejová, Martina Uhliariková, Gabriela Uričová, Silvia Valocká, Jana Zábojníková, Monika Zalabáková.
2.ZSA pod vedením triednej učiteľky Mgr. Hanuliakovej, vystriedanej PhDr. Máriou Klabníkovou:
Stanislava Bartošová, Natália Beriacová, Jana Čepáková, Zuzana Dobrodenková, Irena Grofová, Peter Hlavoň, Ema Hotová, Lenka Hrajková, Denisa Hrbeková, Martina Hutirová, Viera Chudá, Ivana Imrišíková, Miroslava Kameništiaková, Eva Karasová, Monika Kidová, Iveta Királyová, Renáta Kocandová, Gabriela Kontelíková, Jana Košťálová, Marianna Mináriková, Monika Mitická, Monika Ondrušová, Monika Petríková, Martina Remšíková, Katarína Samková, Zuzana Santorisová, Iveta Skrutková, Milena Tomanová, Zuzana Tomanová, Jana Toporová, Daniela Tucíková, Jana Vacková, Katarína Vráblová, Dagmar Žilíková, Anna Pajerová.
Ďalšie snaženia školy a rozširovanie študijných odborov v rokoch 1992 - 1994
Od 1. septembra 1991 boli otvorené ďalšie dve triedy 1. ročníka v odbore zdravotná sestra: 1.ZSA s 37 študentkami (triedna učiteľka RNDr. Madová) a 1.ZSB s 37 študentkami (triedna učiteľka Mgr. Jandová, neskôr riaditeľka školy).
V tomže školskom roku začali frekventantky školy zároveň vykonávať odbornú (praktickú) časť výučby v NsP v Považskej Bystrici, ktorú viedla vedúca sestra p. Cingelová a vrchné sestry - p. Svitková (interné odd.), p. Cipková (chirurgické odd.), p. Čižmárová (detské odd.), p. Tomagová (gynekologicko-pôrodnícke odd.), v gescii riaditeľa NsP MUDr. Karáska.
Keďže v školskom roku 1992 – 1993 popri oddeleniach 1.VSA a 1.VSB (74 študentiek, triedni učitelia Mgr. Macháč, Mgr. Trpišová, p. Podolanová, p. Kožúriková) bolo aktivované aj jednoročné diaľkové štúdium v odbore sanitár (1.SA – 12 študentov pod vedením p. Fapšovej) a dvojročné diaľkové štúdium v tomže odbore (1.SB – 6 študentov, p. Fapšová), zároveň – i vzhľadom na potreby okresu Považská Bystrica v oblasti zdravotníctva, sociálnej starostlivosti a taktiež podľa ekonomickej a priestorovej situácie – už v týchto úvodných rokoch existencie školy ukazoval sa predpoklad otvorenia pomaturitného špecializačného štúdia i nematuritného vzdelávania nižších zdravotníckych pracovníkov.
V školskom roku 1993 – 1994 bolo, popri základnom – štvorročnom študijnom odbore všeobecná sestra (1.VS s 37 študentkami pod vedením triednej učiteľky Mgr. Kudlovej), aktivované i dvojročné denné pomaturitné kvalifikačné štúdium v odbore všeobecná sestra (1.PKŠ s 27 študentmi pod vedením triednej učiteľky Mgr. Panákovej) a diaľkové štúdium v odbore sanitár (1.SA s 2 študentmi 1. ročníka a 1.SB s 29 študentmi 2. ročníka pod vedením p. Šaržíkovej).
História povolania
Históriu povolania „sestry / zdravotnej sestry“ môžeme rozdeliť na tri celky:
• Neprofesionálny celok – historicky najdlhšie obdobie, (keď) už v najstarších dobách mal človek potrebu starostlivosti o seba a o svoje zdravie, zdravie rodiny a príbuzných. Túžba udržania zdravia súvisela s prežitím jedinca. Dominujúce postavenie prislúchalo ženám. Vedomosti si odovzdávali z pokolenia na pokolenie. Na liečenie používali prírodné zdroje. Tento celok starostlivosti prevládal až do príchodu kresťanstva, avšak sa s ním môžeme stretnúť aj v dnešnej dobe.
• Charitatívny celok – starostlivosť sa vyvíjala spolu s kresťanstvom. Úzko súvisí so zakladaním mníšskych rádov. Starostlivosť bola zameraná na uspokojovanie najzákladnejších potrieb chorého (napr. teplá strava, teplo,...).
• Profesionálny celok – starostlivosť sa rozvíjala spolu s rozvojom medicíny a so vznikom nemocníc. Zakladateľkou je Florence Nightingalová (12. 5. 1820 – 1910). Pokladáme ju za prvú teoretičku v odbore ošetrovateľstvo. Je považovaná za symbol ošetrovateľstva ako vedného odboru. Roku 1860 založila prvú zdravotnícku školu v Londýne (Anglicko), kde sa mohli sestry profesionálne vzdelávať. V deň jej narodenia (12. máj) sa oslavuje Medzinárodný deň sestier.
Ošetrovateľská starostlivosť
Ošetrovateľská starostlivosť – je zdravotná starostlivosť, ktorú poskytuje sestra a za ktorú si je sestra právne zodpovedná. Kompetencie a rozsah starostlivosti poskytovanej sestrou upravuje Vyhláška 364/2005 Z.z. Ošetrovateľská starostlivosť sa poskytuje formou ošetrovateľského procesu. Pri poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti spolupracujú aj nižší zdravotnícki pracovníci, sestra riadi ich činnosť pri poskytovaní starostlivosti.
Sestra
„Sestra“ (iné názvy: mimo súčasných právnych predpisov aj „zdravotná sestra“, expresívne „sestrička“; pre mužov aj „zdravotný brat“) je „zdravotnícky pracovník“, zodpovedajúci za poskytovanie ošetrovateľskej starostlivosti. Riadi poskytovanie starostlivosti v ambulantnej, ústavnej a domácej sfére. „Sestra“ zodpovedá aj za riadenie nižšieho zdravotníckeho personálu (napr. „sanitár“).
Pojem „sestra“
Súčasné právne predpisy používajú výraz „sestra“ (v súčasnosti napr. Zákon č. 578/2004, predtým Zákon č. 277/1994, pričom príslušný paragraf v ňom bol pridaný až od 1.8. 1998). Staršie právne predpisy používali výraz „zdravotná sestra“ (Vyhláška č. 79/1981 Zb., účinná do 27. 3. 2002, predtým Vyhláška č. 77/1971 Zb. a predtým Vyhláška č. 44/1966 Zb.).
Pokiaľ ide o mužský rod, žiaden z týchto predpisov neuvádza tvary pre oba rody jednotlivých pracovníkov v zdravotníctve (napr. sa uvádza len tvar „lekár“, nie aj tvar „lekárka“; „farmaceut“, nie aj tvar „farmaceutka“ atď.), otázku tvaru pre mužský rod k slovu „sestra“ teda nechávajú otvorenú. Súčasná kodifikačná príručka – Krátky slovník slovenského jazyka (a staršie, napr. Peciarov Slovník slovenského jazyka) uvádza tvar „sestra“ aj tvar „zdravotná sestra“ pre ženský rod a (od roku 1997) tvar „zdravotný brat“ pre mužský rod.
Kategórie povolania a vzdelávania sestier
♥ Sestra s vyšším odborným vzdelaním, ukončeným v odbore: diplomovaná všeobecná sestra.
♥ Sestra s vysokoškolským vzdelaním I., II. a III. stupňa, ukončeným v odbore: ošetrovateľstvo.
♥ Sestra so špecializáciou, s ukončením špecializačného vzdelania, ktorá je erudovaná na poskytovanie špecializovaných výkonov v príslušných odboroch špecializácie (napr. chirurgická, interná, pediatrická špecializácia,...).