V neustálom procese premeny našej školy sa snažíme o to, aby zamestnanci i žiaci mohli čo najviac žiť a pracovať v súzvuku s vlastnými hodnotami. Naším cieľom je, aby škola umožňovala pedagógom aj žiakom pociťovať naplnenie z práce, lebo to, čo sa v nej robí a ako sa robí, má pre nich zmysel a je hodnotou. Preto dávame ľuďom príležitosť hovoriť o tom, ako fungovanie školy vidia a čo by lepšie napĺňalo ich potreby a očakávania.
Cesta sebaobnovy začína odvahou pozrieť sa na seba, aby sme zistili, ako na tom sme a aby sme na základe zistených skutočností dokázali spoločne navrhnúť a uskutočňovať účinné intervencie. Naša cesta sebaobnovy začala mapovaním potrieb školy, resp. rozvojových potrieb žiakov, pedagógov a rodičov. Vďaka odbornej službe zo strany Školského networku – o.z. sme v mesiaci máj 2021 realizovali prieskum potrieb školy.
Cieľová skupina - žiaci, rodičia, učitelia, zamestnanci
Cieľ, ktorý sme sledovali - spájať ľudí v škole, skvalitňovať komunikáciu, umožňovať lepšie sa vzájomne chápať, vecnejšie riešiť problémy a spoločne nachádzať cestu k zlepšeniu.
Výsledky mapovania z pohľadu žiakov nás uistili o mnohých kvalitách našej školy:
- Vybavenie: Lepšie vybavenie tejto školy v porovnaní s ostatnými školami.
- Bezpečie: Škola je z pohľadu žiakov bezpečná.
- Ústretovosť: Model edukácie na škole je ústretový voči potrebám žiakov.
- Sebadisciplína žiakov: Významným pozitívnym výsledkom školy je, že len 11% žiakov (najčastejšie prváci) prichádza do školy v stave únavy, čo je výrazne menej ako je priemer na ostatných skúmaných školách SR a ČR (37%).
Ako spoločnú výzvu vnímame skutočnosť, že približne polovica žiakov sa cíti byť nervózna v súvise s odpoveďami a približne rovnaká časť zažíva nedostatok voľného času.
Vyjadrenia našich pedagógov v súvise s kultúrou súčasnej školy nás upozornili na významné hodnoty, ktorými disponujeme a na ktorých môžeme ďalej stavať:
- Prepojenie s praxou (odbornými pracoviskami) – v tejto hodnote panuje najvyššia zhoda u zamestnancov školy.
- Tvorivosť.
- Starostlivosť a záujem o žiakov/ rodičov.
- Vedomie stáleho zlepšovania.
- Primerané materiálne vybavenie.
- Otvorenosť voči novým ideám/pohľadom/spôsobom.
- Poskytovanie kvalitného vzdelávania.
- Otvorená, obojsmerná komunikácia.
Miera celkovej spokojnosti pedagógov s kultúrou našej školy je excelentná.
Ďalšie úsilie o skvalitňovanie školy očakávajú najmä v oblasti delenia sa o informácie, pracovného zaťaženia (vyváženia práce a odpočinku) ako aj v oblasti záujmu žiakov o vzdelávanie.
Do prieskumu sa zapojilo aj 60 rodičov. Ich vyjadrenia boli v súlade s vyjadreniami pedagógov i žiakov. Potvrdili viaceré pozitívne stránky súčasného spôsobu výchovy a vzdelávania (dobré podmienky na učenie v škole, dobré vzťahy žiakov s pedagógmi, vzájomná pomoc v kolektívoch a pod.) , ale aj niektoré výzvy ako napr. nedostatok voľného času žiakov.
Záver: Kultúra a smerovanie školy sú nastavené dobre, t. j. nepotrebujú zásadné korekcie. Ďalší priestor na rozvoj sa otvára cez spoluprácu s inými školami na SK i v zahraničí. Veľký rozvojový potenciál má aj konfrontovanie vlastnej praxe a prístupov medzi kolegami v rámci školy. V tomto ohľade môže byť prínosom pre školu aj mentoringový program a budovanie didaktických reflektívnych komunít, ktorých podpora etablovania začne prebiehať v tomto školskom roku.
Aj na základe týchto výsledkov a postrehov zamestnancov, žiakov a rodičov chceme spoločne nachádzať adresné odpovede/ intervencie na vynárajúce sa ťažkosti/ výzvy ako aj nové príležitosti, aby sme mohli neustále zvyšovať kvalitu vzdelávania na našej škole. Takto sme naštartovali u nás model modernej školy, ktorá chce byť v stave stálej sebaobnovy.