- Motivácia žiakov pomocou nových metód výučby v anglickom jazyku
- Ošetrovateľská starostlivosť v krajinách EÚ
- Nové skúsenosti v ošetrovateľskej starostlivosti
- Príprava zdravotníckych asistentov pre európsky trh práce
- Zahraničná stáž- cesta k skvalitneniu odbornej prípravy žiakov
- Zahraničným vzdelávaním učiteľov k vyššej kvalite školy
- Lepšie pripravení pre európsky trh práce
- Chceme byť v praxi úspešní
Zahraničným vzdelávaním učiteľov k vyššej kvalite školy
Projekt č.: 2021-1-SK01-KA122-VET-000017056
Názov: Zahraničným vzdelávaním učiteľov k vyššej kvalite školy
Trvanie projektu: 1. 11. 2021- 1. 11. 2022
V rámci tohto projektu plánujeme účasť šiestich našich interných vyučujúcich na zahraničných kurzoch v Taliansku a Španielsku, ktoré nám zabezpečia naši projektoví partneri, EUROPASS SRL a European Academy of Creativity.
Europass Teacher Academy je najväčší európsky poskytovateľ kurzov európskej prípravy učiteľov, najmä pre učiteľov zúčastňujúcich sa na projektoch Erasmus +. Kurzy sú v týždennom a dvojtýždennom trvaní. Harmonogram vzdelávania jednotlivých tematických kurzov je v súlade s cieľmi, ktoré chceme týmto projektom dosiahnuť. Ako výstup by mali účastníci spracovať príslušné metodiky a mali zvládnuť získané vedomosti a zručnosti aplikovať v podmienkach našej školy. Okrem vzdelávacích aktivít sú naplánované i prehliadky v mieste pobytu a výlet do okolia, ktoré umožnia lepšie spoznať mentalitu a kultúru navštívenej krajiny. Bude tu priestor i nadviazanie priateľstva s vyučujúcimi iných krajín.
Realizáciou tohto projektu chceme posilniť kompetencie učiteľov v oblasti riešenia konfliktov, prevencie šikany, v environmentálnej oblasti, v získaní poznatkov o nových tvorivých metódach a moderných nástrojoch ako je projektové vzdelávanie, kreatívna učebňa, digitalizácia vyučovacieho procesu. Keďže vzdelávanie bude v anglickom jazyku, očakávame aj posilnenie ich jazykových kompetencií. Taktiež predpokladáme, že nadviažu medzinárodné kontakty s učiteľmi iných krajín a tieto budú môcť rozvíjať v tvorivej spolupráci cez e-twinning. Získané skúsenosti, praktické zručnosti a metodiky budú odovzdávať jednak svojim kolegom, ako i študentom zakomponovaním do vyučovacích hodín, s cieľom podporovať lepšie výsledky vzdelávania. V konečnom dôsledku budeme napĺňať náš cieľ- postupne sa transformovať na modernú školu, ktorej budúcnosť závisí od kvalitne vzdelaných a pripravených učiteľov, reflektujúcich neustále sa meniace potreby doby a v tomto duchu vzdelávať a vychovávať i svojich žiakov.
Realizácia projektu:
V rámci projektu sa 6 vyučujúcich našej školy zúčastnilo vzdelávacích kurzov v Taliansku a Španielsku. O svoje dojmy sa podelili aj formou spracovaných prezentácií:
Mgr. Katarína Drápalová - kurz "Classroom Management and Audio-Visual Projects: Practicing New Teaching Skills"
Mgr. Ivana Grbalová - kurz "Classroom Management Solutions for Teachers: New Methodologies, Effective Motivation, Cooperation and Evaluation Strategies"
Mgr. Ivana Hantáková - kurz "Conflict management, Emotional Intelligence and Bullying Prevention"
PhDr. Mária Klabníková - kurz "Project – Based Learning (PBL) in the Classroom: Setup, Integration and Reflection"
Mgr. Ivana Pavlacová - kurz "21st Century Skills for Teachers and Students"
Mgr. Natália Podolanová - kurz "Environmental changes for sustainable schools"
Prezentácie predstavili aj na ERASMUS DAY 2023, ktorý bol organizovaný na našej škole.
Absolvovaním zahraničného vzdelávania v rámci jednotlivých kurzov získali pedagogický zamestnanci Europass mobilita, ktorý budú môcť použiť ako podporný dokument k svojmu životopisu, čím zvýšia úroveň svojho profesionálneho portfólia. V závere kurzov mali účastníci povinnosť spracovať príslušné metodiky v rámci vyučovacieho procesu a tieto metodiky i obhajovali pred ostatnými účastníkmi. Vyučujúca, ktorá sa zúčastnila kurzu zameraného na environmentálnu problematiku, spracovala návrh pemakultúrneho projektu. Vyučujúca, ktorá sa zúčastnila kurzu zameraného na vytváranie pozitívnej klímy na škole, iniciovala v škole založenie podporného tímu na prevenciu šikany a sociálnopatologických javov. So všetkými vytvorenými materiálmi v rámci vzdelávacích kurzov a ich možnosťami využitia boli ostatní pedagogickí zamestnanci školy oboznámení na prednáškach a učitelia z regionálnych stredných škôl na zorganizovanom workshope v rámci Erasmus Days. Tieto materiály sú voľne dostupné aj na školskom padlete a môžu byť využívané ostatnými vyučujúcimi za účelom zvyšovania kvality vzdelávania a úrovne školy. Návrh permakultúrneho projektu bude podkladom pre spracovanie enviromentálneho projektu v rámci výzvy MŠVVaŠ SR v roku 2023.