18.10. 2024 sa naše žiačky, Alexandra Mária Bartošová a Lívia Holúbková, zúčastnili slávnosteho odovzdávania ocenení Angažovaná škola 2024, ktoré bolo súčasťou konferenicie Cesty k dobrovoľníctvu vo vzdelávaní v Banskej Bystrici. Vďaka práci - Inkúziou k poskytovaniu prvej pomoci, ktorú zrealizovali pod vedením Mgr. Martiny Paišovej, škola získala titul “Angažovaná škola”.
Získali sme titul Angažovaná škola
ERASMUS DAYS- Spoznávaj a uč sa s ERASMUS+
V rámci medzinárodných osláv Erasmus Days zorganizovala naša škola dňa 17.10.1024 workshop, na ktorom žiaci vo svojich prezentáciách porozprávali o svojej zahraničnej stáži v Portugalsku a Českej republike, ktorú absolvovali v rámci projektu Erasmus+ minulý školský rok. Stretnutia sa mohli zúčastniť pedagógovia našej školy, ostatných škôl v okrese a aj široká verejnosť. Workshop bol zároveň aktualizačným vzdelávaním pre pedagógov. Účastníci mali možnosť získať aj základné informácie ako napísať úspešný projekt a oboznámiť sa s aktivitami a zahraničnými mobilitami, ktoré škola v rámci programu Erasmus+ realizuje.
4
Školili sme zamestnancov Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny
Počas športového dňa zamestnancov Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Považská Bystrica naše štvrtáčky realizovali inštruktáž poskytovania prvej pomoci s názornými ukážkami a nácvikom postupov. Táto téma sa u zamestnancov stretla s veľkým záujmom, aktívne si precvičovali postupy KPR.
TÝŽDEŇ DUŠEVNEJ ODOLNOSTI
Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia prebehol v dňoch 7. 10. až 11. 10. 2024 v našej škole v spolupráci s Koalíciou škôl za duševné zdravie TÝŽDEŇ DUŠEVNEJ ODOLNOSTI.
1Vyučovanie sa každý deň začalo rannými kruhmi, ktoré sú jednoduchým
a účinným nástrojom na zlepšenie vzťahov v triede a sústredenia sa v priebehu vyučovania. Počas triednických hodín boli pripravené rôzne aktivity:- Divadelné predstavenie „ČAUTE!“ Slovenského národného divadla, ktorého témou je problematika duševného zdravia. Každý človek v mladosti prežíva určitú krízu identity. Dospievanie je boj, pocit bezradnosti, neistota z budúcnosti. Takéto momenty dokážu byť rýchle a neškodné, no môžu vyústiť aj do hlbších problémov s duševným zdravím. Je dôležité nebáť sa požiadať o pomoc, keď ju potrebujeme. Nikto predsa nie je sám. Po predstavení prebehla diskusia k predstaveniu v spolupráci so školskou psychologičkou.
- Filmové predstavenie ,,Ako ma zachránil Titanic“. Film je inšpirovaný skutočným príbehom chlapca, ktorému očarenie Titanicom dopomohlo k nezávislosti a schopnosti vymaniť sa z obmedzení spôsobených jeho autizmom. Chlapec sa stal dôležitým hlasom mladých ľudí s autizmom vyzývajúcim spoločnosť, aby ich prijala a umožnila im plnohodnotne sa začleniť do vzdelávania aj pracovného prostredia. Po filme nasledovala diskusia a aktivity, ktoré nám poskytla Liga za duševné zdravie v spolupráci s Výskumným ústavom detskej psychológie a patopsychológie.
- Aktivity na podporu duševnej odolnosti – sady aktivít rozvíjajúcich duševné zdravie a tréning k nim na základe príručky MENTALITY – Nádejný, zdravý a šťastný život a vzdelávanie.
- Ježkoterapia – zážitkové aktivity s terapeutickým ježkom Elmom pod vedením školskej psychologičky.
- Nezábudky – V spolupráci s Ligou za duševné zdravie a OZ Zdravá duša sa žiačky našej školy zúčastnili verejnej zbierky Dni Nezábudiek v uliciach mesta Považská Bystrica.
- Náplaste na dušu – láskavý vizuálny pomocník v starostlivosti o duševné zdravie vo forme dočasných tetovačiek s cieľom posunúť dialóg o duševnom zdraví dopredu.
- V priebehu týždňa sa mohli žiaci pri vstupe do školy vyjadriť aj k otázke ,,Prečo sa v tejto škole cítim dobre?“, a to nalepením svojej odpovede na tabuľu umiestnenú na dolnej chodbe školy. Príjemnú atmosféru sme mali aj vďaka aromaterapií vo forme difuzérov s eukalyptovou vôňou na chodbách školy.
- O aktivitách tohto týždňa natočili žiačky video, ktoré bude zaslané do súťaže, organizovanou Koalíciou škôl za duševné zdravie.
- Členovia školského podporného tímu sa zúčastnili webinára s Kornéliou Ďuríkovou s názvom ,,Patrí téma duševného zdravia do škôl?“.
- Rodičom bol sprístupnený on-line kurz s názvom ,,Ako sa rozprávať s dieťaťom v duševnej nepohode?“, ktorý realizovala Liga za duševné zdravie.
Kam po škole, vysoká škola či zamestnanie?
Štvrtáci sa v rámci kariérneho poradenstava a profesijnej prípravy zúčastnili veľtrhu vysokých škôl Gaudeamus a veľtrhu zdravotníctva v Bratislave.
1Na veľtrhu vysokých škôl malli možnosť získať informácie o štúdiu takmer od všetkých slovenských vysokých škôl, ale aj mnohých zahraničných. Na veľtrhu zdravotníctva zase ponuky od zamestnávateľov, prípadne požiadavky či naopak zamestnanecké bonusy.
Naši žiaci na Dni otvorených dverí TsK
DofE ocenenie pre naše žiačky
Žiačky našej školy Rebeka Bundzíková, Nela Apoleníková a Lucia Papučová úspešne dokončili bronzovú úroveň programu DofE. DofE je rozvojový program, kde musí mladý človek na sebe vytrvalo pracovať 6-18 mesiacov a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent/ zručnosť, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu s kamarátmi.
Slávnostne ocenenie prebiehalo na ceremónii v Bytči dňa 8.10.2024.
Dievčatá, držíme Vám palce pri získavaní striebornej úrovne.