• Lepšie pripravení pre európsky trh práce

• Projekt č.: 2022-1-SK01-KA122-VET-000074471

Názov: Lepšie pripravení pre európsky trh práce

Trvanie projektu: 1. 11. 2022- 31. 10. 2023

Hlavným cieľom projektu je podpora a ďalšie zdokonaľovanie jazykových a profesijných zručností žiakov v zdravotníckych zariadeniach. Zároveň týmto projektom chceme umožniť žiakom integrovať sa a orientovať v európskom pracovnom prostredí, posilniť u nich zodpovednosť, samostatnosť a pocit sebauplatnenia, čo im v budúcnosti pomôže pri hľadaní zamestnania. V neposlednej miere chceme posilniť i príťažlivosť odborného vzdelávania a prípravy prostredníctvom mobility žiakov.

Počas dvojtýždennej odbornej praxe u partnerov v zahraničí budú žiaci realizovať ošetrovateľské a masérske výkony v súlade s jednotkami vzdelávacích výstupov, budú sa učiť samostatnosti profesionálne riešiť vzniknuté situácie v rozsahu svojich kompetencií, zdokonaľovať sa v komunikácií, a zároveň získajú nové skúsenosti, odborné, jazykové i komunikačné schopnosti, ktoré im v rámci výučby v škole nemôžeme poskytnúť. Budú sa musieť začleniť do nového pracovného kolektívu,
          prekonať jazykovú bariéru a naučiť sa pracovať v nových podmienkach, to u nich zvýši pocit zodpovednosti a po návrate si budú viac dôverovať. Sami budú prezentovať výsledky svojej mobility pred spolužiakmi i pred rodičmi a svojimi priateľmi, čím sa škola dostane lepšie do povedomia. Zavádzanie inovatívnych prvkov v odbornom vzdelávaní školy, rozvíjanie medzinárodnej spolupráce a lepšia uplatniteľnosť absolventov môžu prispieť k zvýšenému záujmu žiakov o tento odbor z
          dôvodu lepšej prípravy pre praktický život.

Projekt zahŕňa 14- dennú mobilitu 23 žiakov a 3 sprevádzajúcich vyučujúcich v štyroch turnusoch.

• v Nemocnici AGEL Ostrava- Vítkovice a.s. na internom oddelení- 6 žiakov študijného odboru praktická sestra+1 odborná vyučujúca
          • na Klinike Malvazinky na oddelení NIP- 6 žiakov študijného odboru praktická sestra + 4 žiaci študijného odboru masér,  obe skupiny bude sprevádzať jedna odborná vyučujúca.
          • v nemocnici Chip v Malage - 4 žiaci študijného odboru praktická sestra
          • vo Vital&Clinic v Malage - 3 žiaci študijného odboru masér, Obe skupiny žiakov v Malage bude sprevádzať jedna vyučujúca.

Výsledky výberového konania žiakov na zahraničnú stáž:

Španielsko - praktická sestra

4 Jana Várošová
          N Tamara Bugalová

Zhodnotenie projektu:

Vďaka tomuto projektu sa 16 žiakov 3. ročníka študijného odboru praktická sestra a 7 žiakov 3. ročníka odboru masér spolu so štyrmi sprevádzajúcimi učiteľmi zúčastnili v dňoch od 07. 06. 2023 do 26.06.2023 dvojtýždňovej zahraničnej odbornej praxe v Českej republike a v Španielsku. Každý účastník zahraničnej stáže získal:

- Europass - mobilita so zaznamenanými jednotkami vzdelávacích výstupov,

- Certifikát o absolvovaní zahraničnej odbornej stáže vydaný hosťujúcou organizáciou.

Účastníci stáže sa zdokonalili v osvojovaní si kľúčových kompetencií v rámci ošetrovateľskej starostlivosti a pri aplikácií jednotlivých masáži v súlade s Jednotkami vzdelávacích výstupov, mali možnosť porovnať postupy a metódy používané v ošetrovateľskej starostlivosti a v masérskych činnostiach v zahraničí s postupmi a metódami uplatňovanými u nás, rozšírili si odborné a jazykové kompetencie, nadviazali medzinárodné kontakty. Taktiež došlo k zvýšeniu motivácie žiakov k dosahovaniu lepších štúdijných výsledkov, k zvýšeniu ich záujmu o celospoločenské dianie, škola získala ďalšie skúsenosti z prípravy a realizácie projektu. Spätná väzba od žiakov dala škole priestor na sebareflexiu a skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu.

Žiaci pravidelne na sociálnych sieťach uverejňovali fotografie z krajín stáže. Tu si možno pozrieť aspoň niektoré.

So svojimi zážitkami a skúsenosťami sa podelili na začiatku školského roku 2023/2024, kde pomocou fotografií a videoprezentácií spolužiakom priblížili priebeh zahraničnej stáže.

Prezentácie žiakov, ktorí sa zúčastnili odbornej stáže v Českej republike v Nemocnici AGEL Ostrava-Vítkovice - Ostrava- Vítkovice

Prezentácia žiakov, ktorí sa zúčastnili odbornej stáže v Prahe na Klinike Malvazinky- Praha

Prezentácie žiakov, ktorí sa zúčastnili odbornej stáže v Španielsku -  Spanielsko