História povolania
Históriu povolania „sestry / zdravotnej sestry“ môžeme rozdeliť na tri celky:
• Neprofesionálny celok – historicky najdlhšie obdobie, (keď) už v najstarších dobách mal človek potrebu starostlivosti o seba a o svoje zdravie, zdravie rodiny a príbuzných. Túžba udržania zdravia súvisela s prežitím jedinca. Dominujúce postavenie prislúchalo ženám. Vedomosti si odovzdávali z pokolenia na pokolenie. Na liečenie používali prírodné zdroje. Tento celok starostlivosti prevládal až do príchodu kresťanstva, avšak sa s ním môžeme stretnúť aj v dnešnej dobe.
• Charitatívny celok – starostlivosť sa vyvíjala spolu s kresťanstvom. Úzko súvisí so zakladaním mníšskych rádov. Starostlivosť bola zameraná na uspokojovanie najzákladnejších potrieb chorého (napr. teplá strava, teplo,...).
• Profesionálny celok – starostlivosť sa rozvíjala spolu s rozvojom medicíny a so vznikom nemocníc. Zakladateľkou je Florence Nightingalová (12. 5. 1820 – 1910). Pokladáme ju za prvú teoretičku v odbore ošetrovateľstvo. Je považovaná za symbol ošetrovateľstva ako vedného odboru. Roku 1860 založila prvú zdravotnícku školu v Londýne (Anglicko), kde sa mohli sestry profesionálne vzdelávať. V deň jej narodenia (12. máj) sa oslavuje Medzinárodný deň sestier.
Ošetrovateľská starostlivosť
Ošetrovateľská starostlivosť – je zdravotná starostlivosť, ktorú poskytuje sestra a za ktorú si je sestra právne zodpovedná. Kompetencie a rozsah starostlivosti poskytovanej sestrou upravuje Vyhláška 364/2005 Z.z. Ošetrovateľská starostlivosť sa poskytuje formou ošetrovateľského procesu. Pri poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti spolupracujú aj nižší zdravotnícki pracovníci, sestra riadi ich činnosť pri poskytovaní starostlivosti.
Sestra
„Sestra“ (iné názvy: mimo súčasných právnych predpisov aj „zdravotná sestra“, expresívne „sestrička“; pre mužov aj „zdravotný brat“) je „zdravotnícky pracovník“, zodpovedajúci za poskytovanie ošetrovateľskej starostlivosti. Riadi poskytovanie starostlivosti v ambulantnej, ústavnej a domácej sfére. „Sestra“ zodpovedá aj za riadenie nižšieho zdravotníckeho personálu (napr. „sanitár“).
Pojem „sestra“
Súčasné právne predpisy používajú výraz „sestra“ (v súčasnosti napr. Zákon č. 578/2004, predtým Zákon č. 277/1994, pričom príslušný paragraf v ňom bol pridaný až od 1.8. 1998). Staršie právne predpisy používali výraz „zdravotná sestra“ (Vyhláška č. 79/1981 Zb., účinná do 27. 3. 2002, predtým Vyhláška č. 77/1971 Zb. a predtým Vyhláška č. 44/1966 Zb.).
Pokiaľ ide o mužský rod, žiaden z týchto predpisov neuvádza tvary pre oba rody jednotlivých pracovníkov v zdravotníctve (napr. sa uvádza len tvar „lekár“, nie aj tvar „lekárka“; „farmaceut“, nie aj tvar „farmaceutka“ atď.), otázku tvaru pre mužský rod k slovu „sestra“ teda nechávajú otvorenú. Súčasná kodifikačná príručka – Krátky slovník slovenského jazyka (a staršie, napr. Peciarov Slovník slovenského jazyka) uvádza tvar „sestra“ aj tvar „zdravotná sestra“ pre ženský rod a (od roku 1997) tvar „zdravotný brat“ pre mužský rod.
Kategórie povolania a vzdelávania sestier
♥ Sestra s vyšším odborným vzdelaním, ukončeným v odbore: diplomovaná všeobecná sestra.
♥ Sestra s vysokoškolským vzdelaním I., II. a III. stupňa, ukončeným v odbore: ošetrovateľstvo.
♥ Sestra so špecializáciou, s ukončením špecializačného vzdelania, ktorá je erudovaná na poskytovanie špecializovaných výkonov v príslušných odboroch špecializácie (napr. chirurgická, interná, pediatrická špecializácia,...).