• Študijný odbor:

• 5356 M   ZDRAVOTNÍCKY ASISTENT

Profil absolventa:

Študijný odbor zdravotnícky asistent pripravuje zdravotníckych pracovníkov, ktorí sú spôsobilí vykonávať ošetrovateľské, asistentské a administratívne činnosti a úlohy v preventívnom, diagnostickom a liečebnom režime zdravotnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach a zariadeniach sociálnych služieb.

Náročnosť zdravotníckeho povolania si vyžaduje široký všeobecný rozhľad, rozsiahle a trvalé odborné a praktické zručnosti, osobnú zodpovednosť, čo kladie vysoké nároky na osobnostný rozvoj. Absolvent je schopný aplikovať nadobudnuté vedomosti a zručnosti v praxi, zorganizovať a zrealizovať pracovné aktivity a vyhodnotiť prácu svoju i svojich kolegov.

Dôležitou súčasťou profilu absolventa sú jeho vedomosti a spôsobilosti z oblasti starostlivosti o zdravie a jeho ochranu, z ošetrovateľskej starostlivosti, sociálnej starostlivosti, z oblasti administratívy a zdravotníckej dokumentácie a z oblasti bezpečnosti práce.

V správaní absolventa dominuje tolerancia, empatia, asertivita a prosociálne správanie. Absolvent je pripravený pracovať tvorivo samostatne i v tíme, v praktickej i teoretickej činnosti, je komunikatívny, zručný v nadväzovaní a sprostredkovaní kontaktov, má kultivované vystupovanie a prejavy. Vyznačuje sa vysokým stupňom sebaregulácie a sebakontroly, schopnosťou spolupráce. Má predpoklady na ďalší odborný, profesionálny i osobnostný rozvoj, inováciu práce i prehlbovanie vedomostí a zručností a je naklonený a otvorený novým trendom a metódam v danej profesii.

Absolvent má mať pre kvalifikovaný výkon týchto činností potrebné všeobecné vzdelanie, znalosť cudzích jazykov a široký odborný profil. Má byť dostatočne adaptabilný aj v príbuzných odboroch, schopný aplikovať nadobudnuté vedomosti a zručnosti pri samostatnom riešení pracovných problémov, schopný pracovať v tíme, aktívne komunikovať a podieľať sa na organizácii a riadení pracoviska, sústavne sa vzdelávať, ovládať dôležité výkonové zručnosti, konať v súlade s právnymi normami spoločnosti a zásadami etiky a demokracie. Zároveň je schopný uplatňovať moderné metódy, technológie a štýl práce, logické myslenie, samostatnosť, zodpovednosť a iniciatívu. Absolvent je pripravovaný v súlade s medzinárodnými štandardami (jazykové, počítačové). Má predpoklady na ďalší odborný, profesionálny i osobnostný rozvoj, inováciu práce i prehlbovanie vedomostí a zručností. Je naklonený a otvorený novým trendom a metódam v danej profesii. Absolvent má predpoklady konať cieľavedome, rozvážne a rozhodne v súlade s právnymi predpismi spoločnosti, zásadami vlastenectva, humanizmu a demokracie. Predpokladá sa jeho schopnosť samostatného ďalšieho rozvoja a štúdia odboru na základe získaných vedomostí vo všeobecnovzdelávacích i odborných predmetoch. Príprava je zameraná aj na pomaturitné, vyššie odborné vzdelávanie a vysokoškolské štúdium.

FORMA ŠTÚDIA:

1. denná :    4-ročné denné štúdium

ukončené maturitnou skúškou zo:

• slovenského jazyka a literatúry,

• cudzieho jazyka (anglického alebo nemeckého jazyka),

• teoretickej a praktickej časti odborných predmetov.

Priebeh štúdia:

V 1. a 2. ročníku prevláda vyučovanie s cvičením v laboratórnych podmienkach v 3. a 4. ročníku prevláda prax v prirodzených podmienkach (lôžkové oddelenia NsP Pov. Bystrica, príjmová kancelária, domov dôchodcov, detské jasle, domovy sociálnej starostlivosti...) anatómia a fyziológia, zdravie a klinika chorôb, patológia, preventívne lekárstvo, prvá pomoc, psychológia a pedagogika, sociálna starostlivosť, základy ošetrovania, organizácia zdravotníctva, administratíva a zdravotnícka dokumentácia ....ošetrovanie novorodenca.

2. externá :

2 - ročné večerné pomaturitné kvalifikačné štúdium

Prihlášku na štúdium je potrebné podať do 31. mája daného roku spolu so životopisom a overenou kópiou maturitného vysvedčenia.

Vyučovanie prebieha 2x/ týždeň ( popoludnie).

Dni vyučovania budú oznámené úchádzačom pri zápise na štúdium.

ukončené maturitnou skúškou z:

• teoretickej a praktickej časti odborných predmetov.